Для студентів та абітурієнтів (випускників шкіл) нашої кафедри є можливість проведення екскурсій на Низівську ГЕС, найпотужнішу ГЕС Сумської області.
1. Що таке ГЕС?
Гідроелектростаанція (ГЕС) - електростанція, яка використовує як джерело енергії рух водних мас в руслових водотоках і припливних рухах. Гідроелектростанції зазвичай будують на річках. Для ефективного виробництва електроенергії на ГЕС необхідні два основні фактори: гарантована забезпеченість водою цілий рік і якомога великі ухили річки, що сприяють гідробудівництву каньйоноподібних видів рельєфу.
2. Історія розвитку гідроенергетики
Перші згадки припадають на IV тисячоліття до н. е. Різноманітність завдань, які були підвладні водяному млину, складно порахувати. З її допомогою виготовляли папір і кували залізо, пилили колоди та варили пиво. Наприклад, в Англії та Франції один водяний млин припадав на кожні 250 жителів. Родоначальник чернецтва Бенедикт Нурсійський навіть наказував кожному монастирю мати водяний млин.
Подальшим кроком у гідротехніці став винахід водяної турбіни. Вперше її представив французький інженер Бенуа Фурнерон у 1834 році. Через три роки, незалежно від нього, турбіну сконструював російський майстер-самоук Ігнатій Сафонов. Вона була встановлена на Нижньо-Алапаєвському заводі і розвивала вдвічі більшу потужність, ніж водяне колесо, що використовувалося раніше. Майже через 30 років, в 1878 році англієць Вільям Армстронг розробив першу гідроелектричну схему електроживлення. Завдяки їй висвітлювалася картинна галерея Армстронга. Однією з перших гідроелектростанцій у світі стала ГЕС Якоба Шоєлкоппфа на Ніагарському водоспаді. У 1882 році бізнесмен приєднав до водяного колеса електрогенератор, який живив 16 освітлювальних ламп. Через сім років у США налічувалося вже понад 200 ГЕС.
Починаючи з 1930-х років у світі почався гідроенергетичний бум, а великі ГЕС почали з'являтися одна за одною. У 1936 році в США була добудована гребля Гувера потужністю 2078 МВт, а через шість років її рекорд побила ГЕС Гранд-Кулі (6809 МВт), яка і сьогодні входить до числа найпотужніших у світі.
3. Історія Низівської ГЕС
Перша гідроелектростанція в області була побудована ще в 1913 для обслуговування Низовського цукрозаводу. Однак під час другої світової війни станцію було зруйновано і її довелося відбудовувати. Нинідіюча Низівська ГЕС, побудована в 1953 році. Електрики вона виробляє небагато.
4. Наскільки вона є стратегічно важливою?
Одна з головних функцій Низівської ГЕС на сьогодні – підтримка Псла у нормальному стані. Піднімаючи своєю греблею рівень води на чотири метри, станція дозволяє зберігати Псел порівняно повноводним.
5. Яка її продуктивність?
Електростанція має встановлену потужність - 0.6 МВт.
Цієї потужності достатньо для повної зарядки 8 автомобілів тесла за годину. Або зарядки 40 автомобілів одночасно.
Це найпотужніша ГЕС у Сумській області.
Коефіцієнт використання встановленої потужності (відношення середньоарифметичної фактичної потужності до встановленої потужності електроустановки за 12 місяців) - 47%.