Історія створення
ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ
Кафедра прикладної гідроаеромеханіки створена в 1968 році і є випусковою кафедрою. На даний час входить до складу факультету ТеСЕТ СумДУ. Штат кафедри 35 чоловік, у тому числі: професорсько-викладацький склад – 17 чол. (2 – професори; 11 – доцентів), науково-технічні працівники – 9 чол., аспіранти – 7 чол., навчально-допоміжний персонал – 4 чол.
Кафедра є випусковою за двома спеціальностями: "Гідравлічні і пневматичні машини", "Енергетичний менеджмент" і готує спеціалістів за денною та заочною формами навчання. З 1987 року працює філія кафедри у ВАТ «ВНДIАЕН» (Всеукраїнській науково-дослідний інститут атомного та енергетичного насособудування, м.Суми).
Крім навчального процесу, кафедра проводить науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи. З часу створення кафедри її науковою спеціалізацією стало насособудування – дослідження і розробка насосів для енергетики, нафтогазового комплексу та інших галузей промисловості. Останні десять років паралельно з насособудуванням ведуться роботи із створення вітроенергетичних установок, а також в області енергозбереження.
Матеріально-технічна база кафедри складається з двох спеціалізованих навчальних аудиторій, шести навчальних лабораторій, науково-дослідної лабораторії, класу курсового та дипломного проектування, бібліотечного пункту спеціальної науково-технічної та навчально-методичної літератури.
До основних науково-технічних здобутків кафедри належать декілька напрямів розробок. Ще за часів СРСР кафедра вважалась головною організацією з розробки вільновихрових насосів. На кафедрі створені принципово нові гідроприводні турбонасосні агрегати з автономною системою живлення в свердловинному виконанні і для протипожежної техніки. Кафедра послідовно займається питаннями блочно-модульного конструювання лопатевих насосів, у тому числі створюються нові види робочих органів – шнекові, великорозмірні, плаваючі, відцентрові та інші. Паралельно з насосним обладнанням створені високоефективні експериментальні зразки ортогональних вітродвигунів малих потужностей для малих швидкостей вітру. Для рекуперації енергії стиснутого газу в системах газорозподілу природного газу створені принципово нові струминно-реактивні та вихрові пневмотурбіни.
Загальновідомою як в навчальній, так і в науковій частині роботи спеціалізацією ще з часів СРСР є насособудування. Найбільш відомими є монографії та навчальні посібники першого завідувача кафедри В. В. Малюшенка. Широко відомі монографії з динаміки та міцності відцентрових насосів, ущільнювальної техніки проф. Марцинковського В. А., а також навчальні посібники проф. Косторного С. Д. з розрахункових методів дослідження гідромашин, проф. Волкова М. І. з аеродинаміки вітродвигунів, проф. Ковальова I. О. з вільновихрових насосів та інші. Бібліотека науково-методичних розробок кафедри налічує кілька десятків найменувань. На даний час ведеться інтенсивна робота з науково - методичного забезпечення нової спеціальності "Енергетичний менеджмент".
Кафедра пройшла акредитацію за IV вищим рівнем акредитації і має право готувати бакалаврів, спеціалістів та магістрів. На кафедрі відкрито постійно діючі аспірантуру та докторантуру за спеціальністю "Гідравлічні машини та гідропневмоагрегати". За вищезазначеною спеціальністю створена спеціалізована рада із захисту кандидатських дисертацій.