ВИРОБНИЧА ПРАКТИКА ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 144 «ТЕПЛОЕНЕРГЕТИКА»
(ОСВІТНЯ ПРОГРАМА «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ»)
Виробнича практика є важливою та невід'ємною складовою частиною навчального плану підготовки бакалаврів та магістрів за спеціальністю 144 «Теплоенергетика» (освітня програма «Енергетичний менеджмент»).
Метою виробничої практики є оволодіння студентами сучасними методами, формами організації та знаряддями праці в галузі їх майбутньої професії, формування у них, на базі одержаних у вищому навчальному закладі знань, професійних умінь, навичок для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних ринкових і виробничих умовах, виховання потреби систематично поновлювати свої знання та творчо їх застосовувати в практичній діяльності, а саме:
- закріплення та поглиблення отриманих теоретичних та практичних знань із загальнотехнічних і профілюючих дисциплін;
- ознайомлення студентів із специфікою майбутньої спеціальності, отримання первинних професійних умінь і навичок;
- ознайомлення з організаційною та виробничою структурами промислового підприємства або установи (місце підприємства у відповідній галузі, характеристика продукції, специфіка роботи окремих підрозділів підприємства);
- знайомство з питаннями енергоефективності, енергозбереження, енергообстеження, охорони праці, техніки безпеки, протипожежної безпеки;
- знайомство з контрольно-вимірювальними приладами, які застосовуються на підприємстві або організації;
- придбання навичок виконання наукових досліджень;
- ознайомлення з нормативною, методичною та технічною документацією на процес, обладнання та організацію виробництва (регламенти виробництва, державні стандарти, галузеві стандарти, стандарти підприємства, будівельні та санітарні норми і правила, креслення обладнання та будівель, паспорти та інструкції з експлуатації, регламенти технічного обслуговування, журнали ведення обліку енергоносіїв, бухгалтерська та статистична звітність).
Виробнича практика для денної форми навчання проводиться після 6-го семестру протягом трьох тижнів. Для заочної форми навчання – після восьмого семестру протягом шести тижнів.
Керівництво практикою
Керівництво виробничою практикою здійснюється викладачем випускової кафедри університету разом із виділеним для цієї мети керівником виробничої практики від підприємства або організації. У ролі керівників від бази практики рекомендується призначати висококваліфікованих фахівців, здатних здійснювати якісне керівництво виробничою практикою студентів.
Контролювання практики передбачає: контролювання трудової дисципліни, виконання програми практики. Підсумковий контроль проводиться у вигляді захисту звіту з практики.
Під час проходження виробничої практики студенти знайомляться з: історією підприємства (установи), його місцезнаходженням та значенням для регіону; територією підприємства (установи), розміщенням його основних виробничих споруд, будівель, приміщень; структурою підприємства (установи), основними підрозділами; структурою управління підприємства (установи); номенклатурою виготовлюваної продукції; загальною характеристикою підприємства (установи), основними споживачами його продукції; основними цілями і задачами, які стоять сьогодні перед підприємством (організацією); основними технологічними процесами та устаткуванням, звертаючи особливу увагу на прогресивне енергозберігаюче обладнання, гнучкі автоматизовані лінії, станки з програмним управлінням, робототехнічні комплекси, тощо; системами енергопостачання (паливо, електроенергія, теплоенергія, водопостачання, газопостачання, холодопостачання, постачання стиснутого повітря, тощо); системами виробництва енергоносіїв на підприємстві (установі, організації); каналізаційним господарством та його спорудами; системами освітлення виробничих приміщень та робочих місць (типи світильників, потужність ламп, схеми їх розміщення і т. ін.).
Студенти повинні детальніше ознайомитись із: роботою відділу головного енергетика (енергоменеджера), функціональними обов′язками його працівників; організацією робіт із енергозбереження на підприємстві (установі, організації); заходами щодо раціонального використання та економного споживання паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР); енергетичним паспортом підприємства; програмою із енергозбереження, її техніко-економічною ефективністю; матеріалами внутрішнього аналізу діяльності підприємства щодо використання ПЕР; веденням нормативно-технічної документації; інструкціями з експлуатації устаткування, що споживає ПЕР; режимними картами, технологічними інструкціями; методикою розробки питомих норм споживання ПЕР; результатами експертного або енергетичного обстеження використання ПЕР на підприємстві; методиками з контролю та плануванню енерговитрат основними підрозділами підприємства.
Практиканти також повинні отримати інформацію про: стан обліку і споживання ПЕР на підприємстві (в установі); тарифи на енергію та витрати за її споживання; розподіл різних видів енергії між підрозділами підприємства, будівлями та технологічними процесами; встановлені галузеві нормативи витрат ПЕР; досягнуті питомі витрати ПЕР та норми витрат; дотримання пріоритетних вимог енергозбереження при здійсненні господарської діяльності; впровадження економічного механізму енергозбереження; систему енергетичного менеджменту, якщо вона є.
Необхідно звернути увагу, що матеріали, які зібрані студентами під час проходження виробничої практики, як правило, використовуються в подальшому під час виконання курсових, бакалаврських та магістерських робіт.
Місця проходження виробничої практики
ЗАТ "Технологія", ВАТ "Сумиобленерго", ТОВ "Сумитеплоенерго", Обласне комунальне підприємство "Аеропорт Суми", ВАТ "НВАТ ВНДІ компресормаш", ПАТ "Суми-Авто", ТОВ "Сумирайтепломережа", ВАТ "Сумихімпром", ВАТ "Сумбуд", Сумська філія ВАТ "Укртелеком", ПАТ «Укрхімпроект», КП «Міськводоканал», ДП «Сумистандартметрологія», ПАТ «Сумський завод «Насосенергомаш», ТОВ «Сумський машинобудівний завод», Сумська дистанція електропостачання Південної залізниці», УДППЗ «Укрпошта», ТОО «КБ-ЕКОПРОЕКТ», ПАТ "Сумигаз", КП «Міськсвітло», ПрАТ "Монделіс Україна", ПАТ "Сумське МНВО», районні державні адміністрації, загальноосвітні школи, дитячі навчальні заклади, лікарні та інші бюджетні заклади міста та області.
Новини
11 червня 2024 року учні 9 класів Степанівського ліцею завітали до Сумського державного університету та відвідали профорієнтаційний захід, присвячений Енергозбереженню!
Детальніше...30 травня 2024 р. пройшло чергове засідання Наукової ради СумДУ.
Детальніше...У період 06-07.06.2024 року на кафедрі прикладної гідроаеромеханіки відбувся захист випускних робітбакалаврів спеціальності 144 Теплоенергетика за освітньою програмою «Енергетичний менеджмент».
Детальніше...У період 22.12.2023 р. та 26.12.2023 р. на кафедрі прикладної гідроаеромеханіки були проведені захисти випускних кваліфікаційних робіт магістрів спеціальності 144 Теплоенергетика за ОП «Енергетичний менеджмент». Захист випускних робіт відбувався у очній формі та у дистанційному режимі, з використанням технологій мережі Інтернет.
Детальніше...Упродовж 01 – 03 травня 2023 року в Сумському державному університеті відбудеться акредитаційна експертиза освітньо-професійної програми «Гідравлічні машини, гідроприводи та гідропневмоавтоматика» зі спеціальності 131 Прикладна механіка за другим (магістерським) рівнем вищої освіти із використанням технічних засобів відеозв’язку.
Детальніше...Відкрита зустріч із експертами НАЗЯВО онлайн
Детальніше...22 та 23 березня заступник завідувача кафедри ПГМ к.т.н., доцент Олександр Ратушний взяв участь у профорієнтаційних заходах у сумських школах.
Детальніше...